PIA New Atlantis
Владимир Баланов, княз на Княжество New Atlantis, поздрави Негово Светейшество † Неофит I, Патриарх Български и Митрополит Софийски, за неговия 70-годишен юбилей, който празнува днес.
"Ваше Светейшество, Вие поехте Българската православна църква в размирни времена на хаос, омраза, противопоставяне и загуба на ценности и морал, и вече трета година управлявате мъдро, с благост, ум, интелект, знания и можене. Като истински Патриарх и Баща успяхте да внесете мир, спокойствие и смирение сред размирните си събратя и да обедините българското православно християнство.
С безупречното си име и достойния си живот, отдаден на Бога и българщината, Вие сте ярък пример за подражание не само сред събратята си духовници, но и сред целия български народ.
Желаем Ви още дълги години крепко здраве, ясен ум и здрава десница, за да водите Българската православна църква и да наставлявате българския народ“, се казва в поздравителния адрес, който князът на най-младото Княжество New Atlantis изпрати на българския патриарх.
Поздравителният адрес на княз Баланов до патриарх Неофит. |
Негово Светейшество Неофит е роден на 15 октомври 1945 г. със светско име Симеон Николов Димитров в работническо, безпартийно и силно религиозно семейство. През 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсът на която завършва през 1965 г. От септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Свети Климент Охридски“, която завършва през 1971 г. От есента на 1971 г. до 1973 г. е на богословска специализация в Катедрата по църковно пеене при Московската духовна академия.
На 1 септември 1973 г. е назначен за преподавател по източно църковно пеене и диригент на студентския хор при Духовната академия. Четири години по-късно става старши преподавател по източно църковно пеене и богослужебна практика в Духовната академия, където преподава до края на 1980 г.
Неофит е подстриган за монах на 3 август 1975 г. в Троянския манастир с името Неофит. През следващия месец става диригент на Софийския свещенически хор. На 25 март 1976 г. патриарх Максим го ръкополага за йеромонах, а на 21 ноември 1977 г. отново патриарха го въвежда в архимандритско достойнство в софийската катедрала „Света Неделя“. От 1 януари 1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия.
На 8 декември 1985 г. в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“ е хиротонисан в епископски сан с титлата Левкийски и е назначен за втори викарий на софийския митрополит.
На 1 декември 1989 г. епископ Неофит е избран за ректор на Духовната академия, а след възстановяването на академията като Богословски факултет при Софийския университет „Свети Климент Охридски“ на 26 юли 1991 г. е избран и за пръв декан. Заема поста до януари 1992 г., когато е назначен за главен секретар на Светия Синод.
Като главен секретар на Светия Синод и председател на църковното настоятелство при храм-паметника „Свети Александър Невски“, по време на разкола в БПЦ, изиграва важна роля в преговорите за освобождението на окупираната Синодална палата.
На 27 март 1994 г. е избран, а от 3 април същата година е и канонически утвърден за доростолски и червенски митрополит. През 2001 г. Петият църковно-народен събор взема решение да раздели Доростоло-Червенската епархия на Русенска и Доростолска епархия, а Неофит е титулуван русенски митрополит.
След кончината на патриарх Максим, на 10 ноември 2012 г. с тайно гласуване Неофит е подкрепен от 1 от 12 присъствали митрополити за наместник-председател на Българската православна църква.
На 24 февруари 2013 г. на Патриаршеския избирателен църковен събор е избран за патриарх на Българската православна църква с 90 гласа срещу 47 за митрополит Гавриил Ловчански.
Негово Светейшество е доктор хонорис кауза на Софийски университет (2 декември 2008 г.) Носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ (22 юни 2010 г.), орден „Княз Ярослав Мудри“, I степен (Украйна, 27 юли 2013 г.), орден „Слава и Чест“, I степен (Руска православна църква, 2013 г.) и е почетен гражданин на Русе и Две могили.
Няма коментари:
Публикуване на коментар